+90 232 376 88 22
info@polser.com
satis@polser.com
Pzt-Cm: 08:00-18:00

Fiberglass ve Yapı Sektöründe Kullanımı

Fiberglass ve Yapı Sektöründe Kullanımı Fiberglass ve Yapı Sektöründe Kullanımı Polser A.Ş.

Fiberglas camların lifler şeklinde parçalar haline getirilerek farklı formlarda kullanıma hazırlanması ile oluşmuş malzemelerdir. Cam elyafı olarak ta nitelendirilen fiberglass, farklı kullanım alanlarının içinde en çok yapı ve inşaat sektöründe yalıtım, cephe kaplama, yüzey kaplama, çatı kaplama ham maddesi olarak kullanılmaktadır.

Fiberglass, İnşaat Sektörünün Gelecek Nesil Malzemesi

Endüstriyel cam elyafı hayatımıza ilk yalıtım malzemelerinin ham maddesi olarak dahil olmuştur. İzolasyon malzemesi olarak yalıtım panellerinin, çatı panel ve çatı levhalarının büyük ölçeklerde üretimi ile son derece etkili şekilde yapıların sağlıklı yaşam alanları olmasına olanak sağlamıştır.
Ardından cam elyafı, çatı, cephe ve yüzey kaplamanın yeni nesil malzemesi, cam takviyeli plastiklere hayat vermiştir. Cam elyafı veya fiberglass, CTP, cam takviyeli panellerinde yarı mamül olarak yapı bu malzemenin kimyasal ve mekanik olarak çok daha dayanıklı olmasını ve etkili bir estetik görüntü oluşturmasını sağlamıştır. Fiberglass’ın katkısı ile geliştirilen CTP’ ler her geçen gün daha yaygın olarak yapıların iç ve dış cephelerinde kullanılmaya başlanmıştır.
Yani yapı sektöründe kelime olarak dile daha kolay yerleştiği için fiberglass olarak kısaltılan malzemenin ismi CTP, cam takviyeli plastiklerdir. Fiber takviyeli malzemelere yaygın olarak kısaltma şeklinde fiberglass olarak hitap edilmesi sonucu cam elyafı ile CTP arasında anlam farkı giderek yok olmuştur. Ancak teknik dilde anlamca ayrımları olduğu unutulmamalıdır. CTP, cam takviyeli plastikler, fiberglass ile reçinenin bir çok farklı işlem teknolojisi kullanılarak bir araya getirilmesi ile hayatımıza dahil olmuştur.  CTP, yapı sektöründe, çatı, cephe ve duvar kaplamalarında kullanılan panellerin yapımında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Fiberglass'ın Tarihi

Yapılarda ve inşaat sektöründe son çeyrek yüzyılda adını sıklıkla duyuran fiberglass, sanılanın aksine uzun yıllar öncesine dayanan bir tarihe sahiptir. Özellikle ince cam süslemeleri kadeh, vazo ve çeşitli tekstil ürünleri ile insan hayatına ve tarihine girmiştir. Hatta rönesans döneminde vazoların ve kadehlerin son derece şık bir şekilde cam iplerle süslenmiş olması dikkat çekmektedir. Endüstriyel anlamda fiberglass üretimi ise ilk olarak 1930'lu yıllarda görülmektedir. Sonrasında ise hem üretimi hem de ticaret ve ihracat malı olarak görülmesi hız kazanmıştır. Basınçlı havanın etkin bir şekilde kullanılmasının fiberglass üretimi üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Seri üretim fırsatı sunan bu yöntem cam elyafının yapımında etkili olmakta ve daha fazla sektörde kullanılmasını sağlamıştır.

İlk Kullanım Alanı, Çatı Panelleri

Fiberglass, CTP ’lerin üretiminin asıl maddesi olması ile yapı sektörünü genlerine kadar değiştirmiştir. İlk olarak CTP ‘lerin çatı panelleri ile olarak yapı bileşeni olma durumu daha sonra yapıların her yerinde kullanılmasına kadar uzanmıştır.

Fiberglass'ın İnşaat Alanında Kullanımı ve Avantajları

Ana malzemesi Fiberglass olan CTP ’lerin inşaat alanında yoğunlukla tercih edilmesinin nedenlerinin başında sağlamış olduğu dayanım ve verimlilik avantajları gelmektedir. CTP, su geçirmeyen özelliği sayesinde son derece etkili bir izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Dış cephe ve çatı panel uygulamalarında fiberglass malzemenin su geçirmez özelliğinden etkili bir şekilde faydalanılmaktadır. Yine aynı şekilde iç mekan tesisatları ve suyun yoğun kullanıldığı alanlarda da bu özelliğin avantajlarından yararlanılmaktadır.
CTP ’ler, çatı paneli ve duvar kaplaması şeklinde kullanılırken de farklı renk ve ebatlarda şekillendirme imkanı sunmaktadır. Böylece binaların estetik açıdan son derece şık bir görünüme sahip olmasında etkili olmuşlardır.
Binaların genel mimarisi yanında iç mekan kullanım alanlarında da etkin bir şekilde CTP ’ler ile beraber fiberglass yarı mamulünün kullanıldığı görülmektedir. Suyun yapıya zarar vermeden en ideal şekilde kullanılması da bu yarı mamül sayesinde mümkün olmaktadır.
Cam elyafı ve plastik reçine ile oluşturulan kompozit malzemenin doğasından kaynaklanan estetik şekil verilebilme özellikleri ve dayanıklı bir yapısı en çok tercih edilen iç dizayn yapı ve kaplama malzemesi olmasında da etkili olmuştur.
Cam elyafı sayesinde fiberglass takviyeli plastikler, dayanıklı ve esnek olması nedeni ile tek başlarına duvar oluşturma yetenekleri olduğu gibi, olan beton, çelik, ahşap duvar yüzeylerini de korumak içinde kullanılmaktadır.
Bu özellikleri sayesinde ısı, korozyon, pas ve darbelere karşı yapının etkili bir şekilde korunmasını sağlamaktadırlar. Tüm bu olumlu özellikler yeni nesil reçinelerin cama esneklik kazandırması sayesinde başarılmıştır.
Firepan gibi CTP panellerin yangına karşı dayanıklı olması da binaların güvenli alanlar olarak inşa edilmesinde son derece etkili olmaktadır. CTP’ler, tüm binaların sağlıklı ve güvenli yaşam alanı olarak kullanıma hazır hale getirilmesinde son derece etkin bir şekilde işlev görmektedir.
Ek olarak, son yıllarda Polser A.Ş.’nin de patentli ürünü Polser AMB’de olduğu gibi hastane, poliklinik, sağlık, gıda, süt işletmelerinde temiz ve hijyen odalar oluşturmak için de sıklıkla CTP’lere başvurulmaktadır.
Polser AMB ürünü bir CTP paneli %99.9 oranında antimikrobiyal hale getirebilen nano teknoloji ile geliştirilmiş Polser A.Ş. üzerinde dünya çapında patentli eşsiz bir üründür. CTP ’ler için hijyenik panel yapma konusunda muadillerine göre çok avantajlara sahip, güvenilir, sağlıklı, asla kansorejen madde içermeyen ürünlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.
Fiberglass takviyeli plastiklerin çok karışık olmayan kolay uygulama teknikleri ile monte edilebilmesi yaygın kullanımını kolaylaştırmıştır.
Elbette her endüstriyel üründe olduğu gibi büyük avantaj sunan bu ürünün tüm özelliklerinden yararlanabilmek için doğru tekniklerle üretilmesi ve uygulanması  önemlidir. Her firmanın fiberglass üründen aynı performansı beklemek mümkün değildir. Polser A.Ş. fiberglass işleme konusunda dünyanın lider CTP firmasıdır. Her parti üretimde aynı yüksek standartları garanti etmektedir.

Like what you see?

Close

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...